Novini.bg

Ще ни глобяват ли, ако не ходим на профилактични прегледи

16
© Pixabay

"Въпреки наложените глоби за ограничаването на посещения на определени места, за ваксинацията, това не доведе нито до ограничаване на посещенията, а до своеобразни бунтове и до поляризирано обществено мнение. Всички тези размирици в обществената нагласа водят до уронване на доверието в самата институция и в здравеопазването като цяло", смята гостът.

"Много от компаниите осигуряват допълнително здравно осигуряване, всеки един от служителите им може да отиде да направи профилактичен преглед, без да е минал реда през посещение през общопрактикуващия си лекар", обясни гостът.

"Моят е апел е за повишаване на здравната култура, първата стъпка е добри информационни кампании. Налагането на санкции ще измени усещането за това каква е целта на профилактирането. То не е, за да се намалят здравноосигурителните вноски, а за да се запази здравето", каза още Калина Михайлова.

"Радвам се, че се повдига въпросът за профилактиката и превенцията, това е действително съществен елемент, за да може една общество да бъде здраво. Трябва да знаем, че всеки един от нас, като човек и част от едно общество, е длъжен да опазва здравето и да не уврежда това на околните", коментира още адвокатът.

"Санкцията не е начинът за уведомяване за здравеопазването, за повишаването на здравната култура на българите. Прилагайки дадена здравна политика, трябва да съобразяваме генотипа и характеристиките на конкретното общество. Налагането на санкция ще доведе до категоричен отказ да се спазват каквито и да било правила", категорична е тя.

С до 200 лв. може да бъдат глобени всички българи, които не ходят на профилактични прегледи при личните си лекари.

Михайлова обясни, че за всяка наложена санкция е посочено как може да бъде оспорена, в какъв срок и към какъв орган.

Относно личните лекари и провеждането на профилактични прегледи, Михайлова коментира, че има няколко възможности да не се явиш при личния лекар, но да си минал през стандартните профилактични прегледи, които са препоръчани за съответната възраст и пол.

По нейни думи трябва да се изградят добри информационни кампании.

По нейни думи органите, които трябва да осъществяват контрол в сферата на здравеопазването, са Регионалните здравни инспекции по области и Министерството на здравеопазването. "Не се прибягва до такъв тип глоби, предполагам поради липсата на ясно установени правила", коментира адв. Михайлова пред Bulgaria ON AIR.

Според нея здравната култура в България е на ниско ниво.

Според нея вече сме доказали по време на пандемията, че санкционните мерки не водят до широка популярност на съответна мярка.

"Към настоящия момент в Закона за здравето е предвидена подобна санкция. При неявяване на пациент на профилактичен преглед, има задължителна имунизационна дата, като това е съобразено с възрастта на пациентите, има възможност за налагане на глоба от 50 до 100 лева, а при повторно нарушение - до 200 лв. Тази санкция до този момент не е прилагана", каза адвокат Калина Михайлова в студиото на "България сутрин".

Последвайте канала на

Десислава Станева
16

Свързани новини

Ще ни глобяват ли, ако не ходим на профилактични прегледи | Новини.бг