В четвъртък са спасени стотици украинци от покривите на наводнените райони. Губернаторът на южния регион Херсон съобщи, че около 600 квадратни километра от региона са покрити с вода.
Ръководителят на руските окупационни власти на Херсонска област Владимир Салдо на свой ред съобщи за най-малко осем загинали в резултат на наводнението.
Четирима души са загинали в Херсонска област, още един - в Николаевска област.
"В Херсонска област реално са наводнени 48 населени места, от които: 34 (3625 къщи) - на територията, контролирана от Украйна, 14 - на временно окупираната", каза шефът на МВР.
В резултат на наводнението, причинено от разрушаването на язовира на водноелектрическата централа Каховка, загинаха най-малко 5 души, още 13 са в неизвестност, съобщи министърът на вътрешните работи на Украйна Игор Клименко, цитиран от Руската служба на Би Би Си.
Той твърди, че руските власти са евакуирали повече от 5800 души от зоните на наводненията. В същото време на левия бряг на Днепър, окупиран от руските войски, хората се оплакват в чатове, че няма помощ от държавата, а военните дори са попречили на доброволци.
)