Румен Христов: Още има шанс за правителство с втория мандат, но ако премиер е Мария Габриел

60
Румен Христов: Още има шанс за правителство с втория мандат, но ако премиер е Мария Габриел
© Булфото (архив)

Не е работа на президента да казва дали да се реализира който и да било мандат за съставяне на правителство. Това е пряко вмешателство в трудните преговори между партиите, заяви в Благоевград лидерът на СДС Румен Христов, според който най-добрият вариант е Николай Денков да предложи кабинет с министър-председател Мария Габриел.

В Благоевград Румен Христов представи новото общинско ръководство на СДС и заяви, че партията ще има собствена кандидатура за кмет на предстоящите местни избори.

Румен Христов отново потвърди, че политическата конфигурация на преговорите за съставяне на правителство е била възможно най-добрата, но уточни: "След като изслушахме записите, сме разколебани значително", предаде БНР.

СДС е запазил мълчание по време на преговорите на ГЕРБ с ПП и ДБ, призна Христов, но отрече партията да е била страничен наблюдател: "Защото в такъв момент - когато се водят преговори, златно правило е колкото по-малко се говори, толкова по-добре".

СДС смята, че все още има шанс за правителство с втория мандат, но ако премиер е Мария Габриел: "Компромисите, които бяха направени са много големи за коалицията ГЕРБ-СДС и аз смятам, че повече от това няма накъде да се отстъпва и от тази гледна точка смятам, че за да се изчистят всички тези съмнения, добрият вариант е да бъде реализиран вторият мандат, но с министър-председател г-жа Габриел".

Лидерът на СДС коментира и думите на президента Румен Радев при връчването на мандата на академик Николай Денков: "Право е да реши кога връчва мандата, но не е негово право да казва дали ще реализираме мандата, или няма да го реализираме, това е право на политическите формации. Ако иска да казва как ще се реализира един мандат, като му приключи мандата, да си направи политическа формация".

Последвайте канала на

Радина Лазарова
60
Румен Христов: Още има шанс за правителство с втория мандат, но ако премиер е Мария Габриел | Новини.бг