)
„Има интереси от частни инвеститори за двете области, които в момента не инвестират заради липса на удобна пътна връзка. Автомагистралата може да се изгради и със средства от Европа. Построяването на такъв път ще осигури по-безопасно и по-сигурно пътуване в региона. А това е общата цел на всички нас“, казва от своя страна народният представител Галя Желязкова.
„Този участък ще създаде логистични връзки между двете пристанища и двете летища, което ще доведе до засилване на търговския стокообмен и до увеличение на потока от туристи към Южното и Северното Черноморие“, посочва Андрей Рунчев.
Народните представители на ГЕРБ – СДС от Бургас и Варна се обединихме около обща кауза, която ще е от полза за целия черноморски регион. След срещата заявихме, че ще работим заедно за изграждането на дългоочакваната автомагистрала „Черно море“, написа във Фейсбук Красен Кралев от ГЕРБ-СДС.
Колегата му Бранимир Балачев допълва, че има решение на Общинския съвет на Варна да се отделят 431 хил. лв. за проучване на трасе.
На срещата подчертах, че АМ „Черно море“ е от изключителна важност за развитие на икономиката на двата региона и трябва да се случи час по-скоро.
От години проектът стои на „нисък старт“, без да е избрано трасе. Народните представители от Бургаски и Варненски регион са на мнение, че е крайно време автомагистралата да бъде изградена, за да се подпомогне икономическото развитие на двете области. Затова те са решили да обединят усилията си в тази посока.
Отсечката, свързваща двата най-големи морски града у нас, е част от т.нар. коридор №8, който осигурява свързаност от Черно море на изток до Адриатическо море на запад.
По думите на Жечо Станков общата работа по този проект е доказателство, че народните представители помнят какво са поискали хората от тях и не са забравили поетите ангажименти.
Припомняме, че през март 2022 г. Агенция „Пътна инфраструктура“ представи пред Министерството на околната среда и водите (МОСВ) няколко варианта за трасе на автомагистралата. Няколко месеца по-късно – през октомври 2022 г., МОСВ публикува уведомление, че разширеният идеен проект ще бъде подложен на оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС).
Последвайте канала на