"Според нашите статистически данни 1373 културни институции са били повредени или унищожени: библиотеки, музеи, театри, филхармонии, училища по изкуствата. Повече от 550 паметника, както и над 200 религиозни сгради са повредени или разрушени", заяви Григоренко.
"Според приблизителните изчисления на Световната банка възстановяването на културните ценности ще струва 100 милиарда щатски долара", каза Григоренко по отношение на средствата, необходими за реставрация на културните ценности.
В резултат на войната на 1373 културни институции и на над 550 паметника са нанесени щети или пък са разрушени до този момент.
Според Григоренко "руснаците искат да заличат украинския език, нашата култура, националната ни памет и да ги заменят с руски".
Тя също така отбеляза, че руснаците разграбват украинските музеи и библиотеки в окупираните територии. Например, откраднати са до 70 процента от експонатите в музеите в Херсон, предава БТА.
Украйна се нуждае от 100 млрд. щатски долара, за да възстанови разрушените от руското нашествие в страната културни паметници, заяви заместник-министърът на културата и информационната политика Галина Григоренко в интервю за австрийското издание "Пресе", цитирано от Украинформ.
Тя обясни също, че важна част от работата на Украйна е "да документира щетите в съответствие с международните стандарти". Освен това сградите да се съхранят, за да се предотврати доразрушаването им, като се направи сметка за по-нататъшното възстановяване след победата във войната.
"Кражбите на произведения на изкуството са систематични. Това се случва както в Мариупол, така и в Мелитопол. Знаем за това от открити източници. Не е потвърдено официално. Ще бъде трудно да се потърси отговорност от руснаците за това. Те съхраняват предметите в Крим. Библиотеки и музеи бяха разграбени също в Харков, Изюм и Балаклея", добави зам.-министърката.
)