)
"Успешно приключихме преговорите с украинската страна за транзита на продукти от Украйна през Полша", заяви полският министър на земеделието Роберт Телус късно във вторник.
Чешката република досега не е открила никакви повишени нива на пестициди, плесенни токсини и други замърсители при проверки на зърно, храна за животни и друг селскостопански внос от Украйна, съобщи ДПА, позовавайки се на изявление на чешкия земеделски министър Зденек Некула.
В момента се проверява практически целият внос на селскостопански продукти от атакуваната от Русия страна. Пробите се тестват за повече от 400 вещества всяка, включително остатъци от пестициди и тежки метали като олово и кадмий.
В понеделник Европейската комисия разкритикува тези решения, отбелязвайки, че ЕС, а не отделните държави членки, взема решения относно търговските политики.
Вчера българското правителство взе решение, с което ограничава временно достъпа на редица продукти с произход Украйна до територията на нашата страна, отбелязва БТА.
Коментарът на Некула идва в момент, когато износът на украинско зърно за страните от Вишеградската група, които освен Чешката република включват Полша, Унгария и Словакия, е подложен на проверки. Всички страни от Вишеградската група са членки на Европейския съюз.
Миналия петък Словакия забрани продажбата на украинска пшеница като храна и храна за животни до второ нареждане поради наличието на пестициди. Това беше последвано през уикенда от Полша, която забрани вноса на зърно и други селскостопански продукти от източната си съседка. Унгария също забрани някои украински селскостопански продукти.
Същевременно във вторник Полша и Украйна постигнаха споразумение в спора си за пренасищането на пазара с евтино украинско зърно, което накара полските фермери да се почувстват застрашени.
Според министъра няма причина за "ненужна паника". Той повтори, че се противопоставя на едностранна забрана за вноса на украинско зърно.
Последвайте канала на