)
Френският Конституционен съвет одобри целия закон на пенсионната реформа, предаде АФП, цитирана от БТА.
В Националното събрание обаче при първи прочит не остана време за гласуване и дебатите бяха преустановени в срока, постановен от конституцията. После правителството използва член 49,3 от конституцията, за да прокара там текста без вот. В замяна на това по силата на този член депутати можеха да поискат вот на недоверие на правителството. Бяха внесени два вота на недоверие и двата се провалиха.
В Париж днес протестиращи скандираха: "Конституционна или не, тази реформа не я искаме", "Вън Макрон!" и "Ще стигнем до отмяната на реформата".
В изявлението на Конституционния съвет днес се поясняваше, че той е цензурирал в текста само някои второстепенни аспекти на реформата. Блокиран е бил и проект за гражданска инициатива за провеждане на референдум относно пенсионната реформа.
Зоната, в която заседаваше Конституционният съвет в Париж - Кралският дворец, бе заобиколена от полицейски заграждения и остава отцепена до утре сутринта.
Конституционният съвет бе сезиран по текста, след като той премина през двете камари на френския парламент. В Сената той бе приет от мнозинството при две гласувания на две четения.
Левицата разчиташе Съветът да й даде зелена светлина по този параграф и да започне да събира гласове. Нужни бяха 4,8 милиона гласа, за да се организира общонационален референдум относно пенсионната реформа.
Лидерът на радикалната левица Жан-Люк Меланшон заяви, че борбата продължава, а лидерът на крайната десница Марин Льо Пен предупреди, че съдбата на пенсионната реформа не е подпечатана.
Полицията се опасява, че тази вечер в Париж и в страната по време на протестите може да има сблъсъци и вандалски прояви. На много места страната има протестни пътни блокади. А за тази вечер са насрочени 131 протестни акции в цялата страна.
Президентът защитава реформата на пенсионната система, защото, според него, тя ще помогне на страната да съхрани модела на социалната си система на фона на демографския спад.
Профсъюзите казаха, че няма да приемат и среща с изпълнителната власт до 1 май, за когато обявяват нов ден на общонационална мобилизация срещу пенсионната реформа.
Реформата е ключовата мярка на втория президентски мандат на Еманюел Макрон. Законът за нея породи вълна от протести и стачки в цялата страна.
След което правителството и противниците на реформата сезираха Конституционния съвет. Той можеше да отхвърли целия текст на реформата, части от него или да обяви, че целият текст отговаря на конституцията. Съветът избра третото решение.
След решението на Конституционния съвет френският премиер Елизабет Борн каза, че тук няма нито победители, нито победени.
Същевременно днес Макрон покани синдикатите на среща на 18 април.
Така реформата ще влезе в сила. Основната мярка в нея е увеличаване на пенсионната възраст от 62 на 64 години.
Френските синдикати тази вечер пък призоваха Макрон да не подписва и обнародва закона за пенсионната реформа и припомниха, че французите масово са отхвърлили пенсионните промени.
Последвайте канала на