Как да отгледаш 18% търтеи

17
Как да отгледаш 18% търтеи
© pixabay

"- Сине, днес навършваш 25 години и е време да ти кажа, че сме те осиновили...
- Как така бе, тате?! Като две капки вода сме!
- Димитрино, казах ли ти, че няма да мине номера и тоя търтей няма да се изнесе скоро!”

Преди дни евродепутатът Петър Витанов тревожно алармира, че над 18% от младите българи – тези между 15 и 30 години – нито работят, нито учат и това създава предизвикателство не само пред образованието и пазара на труда, но и пред българската икономика. Прав е. В допълнение на тази черна статистика е важно да припомним, че сме на трето място сред държавите на Стария континент по това, че млади хора до 35 години живеят на издръжка на своите родители и под техния покрив.

В интерес на коректността трябва да припомним, че проблемът с мързела на младите българи не е от последните 2-3 години, а доста по-назад. Примерно още през 2014 година ни „хваща” тази печална статистика, че

Младите българи имат претенции за високи заплати и предпочитат да не работят никъде, вместо да получават жълти стотинки и разни началници да ги правят „на маймуни”. Това е най-честото оправдание, което неработещите ползват. При тях обаче липсва огледало за обратно виждане – никога не търсят вина у себе си, а само у другите.

Но както се вижда от цитираните статистики по-горе, живият живот е най-добрият създател на вицови ситуации.

През 2014 г. 24% от младите хора у нас са били в тази категория. Гърция и Италия са с по-високи показатели от България - 27% и 26,2%. Данните бяха основа на дискусия на Националната кръгла маса за справяне на проблемите с младежката безработица, организирана от МТСП. "Не е логично на фона на всички милиони, които отпускаме за младите хора, България да влиза в категорията на страните с най-много младежи, които не учат и не работят", коментира по онова време зам.-министърът на младежта и спорта тогава Калин Каменов.

Разбирам, че е тъжно, но изглежда последните десетина години се въртим в омагьосания кръг на този проблем и очевидно излаз до днес няма. А няма защото и обществено-политическият ни живот де факто се върти в Параграф 22.

Те живеят в домовете на своите родители, защото нямат доходи, за да си осигурят самостоятелен живот. От своя страна родителите им, верни на своето вероятно погрешно възпитание и „криворазбрана цивилизация”, си ги дундуркат до … 35+. Поне някои имат чувство за хумор вицове измислят за такива случаи като този:

Това може на пръв прочит да изглежда съвсем неприемливо, но със сигурност има обяснение.

България е на трето място в ЕС по младежи, които нито работят, нито учат.

За такива световноизвестният писател психиатър Морган Скот Пек пишеше, че са „хора на лъжата”.

Последвайте канала на

Аделина Делийска
17

Свързани новини

Водещи новини

Как да отгледаш 18% търтеи | Новини.бг