)
"Вариантът БСП е твърде екзотичен, като се имат предвид позициите на БСП по евроатлантическите въпроси. Вариантът Трифонов също е екзотичен, като се има предвид, че в някакъв момент той може да стане и да обърне масата. Ако тъкмо е сглобено нещо", коментира Първан Симеонов, "Галъп интернешънъл".
"Единствената възможна математически възможна коалиция е политически неприемлива за ПП-ДБ, които заявиха, че няма да направят, въпреки че тя беше желана коалиция от страна на ГЕРБ-СДС. Другите варианти, които стоят на масата, ГЕРБ, като първа политическа сила, да направи коалиция с някоя от по-малките, за момента не са математически възможни, но може да се очаква някаква форма да речем с договаряне, с подкрепа за определена политика, да се сформира правителство, да кажем, дори за няколко месеца", смята Боряна Димитрова, "Алфа рисърч".
"Ясно е, че каквото и правителство да се сформира в момента, то няма да е стабилно, защото не почива на ясни допирни точки в програмите, в ценностите, в стратегиите. Така че най-оптимистичният вариант наистина би бил разбирането за едно преходно правителство", коментира още Димитрова.
Възможните формули за нов кабинет са или експертно правителство с кратък живот, или кабинет с третия мандат, според експерти. Макар че идеята при сегашната конфигурация звучи екзотично. Ако има нови предсрочни избори, те биха били между 23 и 30 юли, обясниха конституционалисти пред БНТ.
Ако 49-ият парламент не успее да излъчи правителство, нови избори биха били в края на юли, според конституционалисти.
Другият вариант - за кабинет на ГЕРБ-СДС във формат "хартиена коалиция", би донесъл твърде много щети за мандатоносителя, според експерти.
Експертно правителство за няколко месеца по конкретни политики също обаче би било нестабилно.
Каквато и конструкция да бъде измислена и договорена, тя ще е нестабилна, смятат политолози и социолози. Причината са местните избори през октомври. След като ПП-ДБ отказаха да подкрепят кабинет с мандат или с участие на ГЕРБ, математически най-сигурната коалиция между двете е невъзможна, според експерти.
Математически приемливите формули са политически неизгодни.
Останалите възможни коалиции - ГЕРБ-ДПС-ИТН, нямат достатъчно гласове. Третият мандат при БСП или ИТН изглеждат възможни, но екзотични идеи.
След като бъде избран председател на 49-ия парламент и бъдат сформирани парламентарните групи, ще трябва да започнат консултациите при президента, за които няма срокове. След връчването на първия мандат, сроковете започват да текат.
Според политолози третият мандат, в който и да да отиде той, е възможността за правителство. Макар и екзотична възможност.
Сроковете са по седем дни за мандат, огледални срокове. Ако избори през юли също са без резултат, нови предсрочни би могло да има и преди местните през октомври, според експерти. Ако са 2 в 1, водещи ще бъдат местните по отношение срокове и процедури, тъй като са редовни.
"Зависи от темпото, с което ще се движи държавният глава при връчване на мандати, но при стриктно спазване на сроковете и без множество консултации преди първия и между първия и втория проучвателен мандат, можем да станем свидетели на избори в края на юли, 23 или 30 юли", коментира преподавателят по конституционно право доц. Наталия Киселова.
"Първият мандат Борисов може би ще реши - дали пък обществото няма най-накрая да се примири и да приеме т.н. "хартиена коалиция" и да направи правителство. Ама това не е много добър вариант, защото в летния сезон идва чудесното време на софийските либерали да превърнат хартиената коалиция в една удобна мишена. Особено ако тя е на власт. Обратният вариант - дали пък Борисов да не подкрепи ПП и ДБ във втори мандат. Ама пък Борисов вече каза няколко пъти, че би подкрепил само нещо, в което участва, тъй да се каже. Пък и партията му го изисква. Това е вече въпрос на честолюбие. Партията му го изисква. Противниците му се събраха и той пак победи. Така че не върви", казва още Симеонов.
Последвайте канала на