Производителят на електрически автомобили "Тесла" (Tesla) иска да разшири производственото си съоръжение близо до Берлин около година, след като т. нар гигафабрика влезе в експлоатация.
Компанията обяви плановете си да работи с максимална прозрачност, предава БТА.
Очаква се американският автомобилостроител да предостави допълнителни заявления с плановете си за разширяване , както и искания за одобрение на възможни нови сгради.
Природозащитници изразиха опасения относно потенциалното разширение на завода, включително заради използването на вода. "Тесла" отхвърли тези опасения.
"Тесла" е потвърдила днес пред ДПА, че е подала заявление до правителството на Бранденбург за разрешение да разшири завода в град Грюнхайде, разположен източно от Берлин.
Гигафабриката на "Тесла" в Грюнхайде има планиран капацитет за производството на 500 000 превозни средства годишно, въпреки че все още не е достигнала този праг. В момента в завода работят около 10 000 души, като се очаква тази цифра да нарасне до 12 000 през първия етап на разширяването.ю
)