Щамът на коронавируса Омикрон XBB.1.5, който само за няколко седмици се превърна в доминиращ щам в САЩ, може да предизвика нова вълна от случаи, заяви пред репортери представител на Световната здравна организация.
А защо пост-COVID е най-големият проблем?
Като призна, че в момента наблюдава два много тежки случая с грип.
По думите му смъртността е около 0,5-0,7%.
Според него в страната 90% от населението е ваксинирано.
"В едно семейство, ако се открие грип А, може само при един да излезе тестът положителен. Заради това трябва да се наблюдава епидемиологично, симптоматиката може да е доста различна. Тези с грип А са много, цели фамилии се разболяват. Всеки го кара индивидуално. Ниският Витамин D е много важен, общото състояние, придружаващи заболявания. Видях и пациенти, които боледуват от няколко вируса. Просто трябва да се вземат мерки", поясни той.
"Има бум, но на практика на 10 човека - 9 са безсимптомни, а един е със симптоми. Това е заради ваксините. Проблемът е част от възрастното население, което не е ваксинирано. Те не желаят да приемат западни ваксини, защото го приемат като рисков вариант. Но ние трябва да бъдем спокойни по отношение на COVID-19, това, което не трябва да бъдем спокойно, е пост-COVID", категоричен е хематологът.
"Науката изисква по-дълго наблюдение, за да се определи един вариант колко е лек, но като цяло няма наблюдения, че е по-тежък. Вирусът се движи по биологични закони, той трябва да си намери път и да се заразят наново различни субекти. Спрямо Алфа варианта - Делта вариантът е 5 пъти по-заразен, а спрямо Омикрон - новият вариант е 2 пъти по-заразен от Делта. Но има едно изключение - Китай, където в момента може би има стотици милиони болни", допълни проф. Ботев в ефира на Bulgaria ON AIR.
"Положението не е толкова страшно. Ние с Омикрон се занимаваме от година и три месеца, и ако погледнем в световен аспект - в САЩ имаше период, когато случаите стигаха до милион. От Нова година бяха около 130 000 души, а сега са 65 000, като постепенно намаляват. В България също бяха намалели случаите, но знаете, че покрай Нова година има раздвижване и имаше увеличения, стигащи до 300 души. Но така или иначе, ако погледнем в света - средната заболеваемост е около 200 случая на 1 милион население", каза хематологът проф. Чавдар Ботев в студиото на "Денят ON AIR".
"Пост-COVID е нещо, което очаквахме и дойде със страшна сила. Проблемът е, че се говори малко. Приема се, че от 5 до 80% от хората имат пост-COVID. За всяко заболяване трябва да се преведат клинични проучвания. Той може да се появи година, две след заболяването. Ние ще се опитаме да съберем това, което науката е събрала. Те са около 220 пост-COVID симптома. Ще дадем по-голяма достъпност на хората да ги знаят. Има хора, които след COVID-19 са на легло, а те са на 40-50 години, някои от тях се нуждаят от белодробна трансплантация", коментира проф. Ботев.
"Сатурацията при ковид болните е малко фалшива, при затопляне се вдига до едни стойности, които в нормалната медицина се приемат за несъвместими с живота. Тук нарушението на съдовете е по много специфичен вариант и това, че е една от грешките - някои хора се интубираха, но без да има нужда. За съжаление, не си взехме изводи от всичко това, което се случи", добави проф. Чавдар Ботев.
И подчерта, че трябва да избягваме храните, обработени на висока температура: "Може да изпиете една лъжица зехтин сутрин на гладно и да окаже влияние върху огромен брой заболявания, и бавно да се пренастрои. Ядките, които консумирате, ги консумирайте сурови."
)