В заключение Шарков допълни, че в дългосрочен план се очакват законодателни промени, които да овладеят проблема с недостига на медикаменти в страната.
Все пак той поясни, че от здравното ведомство се правят редовни проверки по въпроса с презапасяването и призова хората да подават сигнали, ако станат свидетели на подобен тип практика.
Очакваме позиция от българските производители и от фармацевтичната асоциация за това с какви възможности разполагаме, за да компенсираме този дефицит, отбеляза той.
Продаването на антибиотици без рецепта е незаконно. Това припомни в сутрешния блок на bTV съветникът на здравния министър Аркади Шарков по повод масовото изкупуване на антибиотични лекарства без издадено лекарско предписание.
На въпрос за другия проблем – презапасяването с медикаменти, Аркади Шарков коментира, че когато дадено лекарство е предписано от лекуващия лекар, фармацевтът следва да изпълни това, което е предписано, като в повечето случаи се касае за една опаковка от даденото лекарство.
По темата с липсващите медикаменти в страната Шарков посочи, че този проблем е от години и за него факторите са много. Заяви още, че в следващите дни у нас се очакват доставки на дефицитните антибиотици, като подчерта, че на този етап страната ни има възможност да покрива нуждите от антибиотици на населението, тъй като България произвежда такива лекарства.