)
Мисията на НАТО в Косово КейФор започна премахването на последните барикади в Северно Косово, съобщиха КоССев и Косовапрес.
Косовските сърби издигнаха първите барикади на 10 декември, като в продължение на двадесетина дни блокираха пътищата и някои гранични пунктове в Северно Косово. Косовските сърби протестираха срещу ареста на бившия сръбски служител на косовската полиция Деян Пантич, който според косовските власти е организирал нападения срещу изборни органи. След като Пантич беше освободен от затвора под домашен арест, а сръбският президент Александър Вучич разговаря с представители на сърбите от Косово в Рашка, започна и премахването на барикадите в северната част на Косово.
На 29 декември започна премахването на барикадите в Северно Косово, като косовските сърби отстраниха повечето барикади, но останаха двата камиона, изгорени от тях.
Последното изостряне на кризата в отношенията Косово - Сърбия започна с решението на правителството в Прищина да смени сръбските регистрационни номера на автомобилите на косовските сърби с косовски. Сръбските представители напуснаха косовските институции и полицейските сили, а части на косовската полиция преминаха в населените предимно със сърби райони. След преговори и компромис засега Прищина се отказа от смяната на регистрационните номера, но напрежението беше подхранено от арестите на косовски сърби, отбелязва БТА.
Става дума за два блокирани камиона по пътя между Косовска Митровица и Рударе. На мястото са изпратени повече от десет служебни автомобила, повечето от които са на КейФор.
Последвайте канала на