)
„БСП за България“ също е за разум и отговорност и се обявява за пореден път срещу въвличането на България по какъвто и да е начин във войната в Украйна, за разрешаването на конфликта по мирен и дипломатически път.
(2) Когато Конституцията не изисква международният договор да бъде ратифициран, Министерският съвет го утвърждава с решение.“
Парламентарната група на „БСП за България“ изпрати писмо до президента Румен Радев, в което настоява държавният глава да наложи вето на закона за ратификация на споразумението за предоставяне на оръжия на Украйна.
В петък лидера на БСП Корнелия Нинова призова от парламентарната трибуна Радев да наложи вето на приетия от Народното събрание законопроект, цитирайки неговата противоконституционност и позовавайки се на публични изяви на президента, в които той предупреждава, че изпращането на оръжия на Украйна ще вкара България във война.
В чл. 1, ал. 3 на Споразумението е записано: „…(3) Изменението на списъка по параграф 1, вкл. замяна и/или добавяне на ново имущество, се извършва с Решение на Министерския съвет на Република България по искане на украинската страна и при възможност за българската страна. Това изменение не се счита за промяна на настоящото споразумение.“
Господин Президент, Вие имате и морално-политически причини да наложите вето, а именно:
Господин Президент, от името на Парламентарната група „БСП за България“ официално се обръщаме към Вас с призив да наложите вето върху приетия закон.
Днес, 16 декември 2022 г., при второто гласуване на Законопроекта за ратифициране на Споразумението между Министерството на отбраната на Република България и Министерството на отбраната на Украйна относно безвъзмездно предоставяне на въоръжение, техника и боеприпаси, внесен от Министерския съвет (вн. 7.12.2022, г., № 48-202-02-10), ясно се очерта Коалиция на войната, съставена от няколко парламентарни групи.
Ето защо, господин Президент, апелираме към Вас – в изпълнение на Вашите конституционни правомощия, в защита на Конституцията и Вашите убеждения, изложени публично, да наложите вето върху Закона за ратифициране на Споразумението между Министерството на отбраната на Република България и Министерството на отбраната на Украйна относно безвъзмездно предоставяне на въоръжение, техника и боеприпаси, внесен от Министерския съвет, внесен от Министерския съвет на 7.12.2022, г., № 48-202-02-10, и приет на 16.12.2022 г.
Конституционно-юридически
На 7 октомври 2022 г. заявявате: „Ще работя срещу въвличането на България във войната в Украйна.“ Цитирам: „Политици, които тласкат България към война, независимо дали от невежество или корист, дължат отговор на българите чии интереси обслужват.“ На 25 октомври: „Войната, която разширява не само своя пространствен обхват, но и формите ѝ на противопоставяне, тези форми пълзят и насам. Вие вярвате ли, че хората, които предлагат подобни решения някога ще хванат оръжие и ще рискуват живота си за България? Аз не го вярвам. Затова още веднъж призовавам за разум и отговорност.“
Ние помним и други Ваши думи – „в НАТО няма правило и документ, които да задължават дадена държава да предоставя оръжия на трети страни“.
Публикуваме цялото писмо до държавния глава:
Според Българската социалистическа партия и коалиционните й партньори имате две групи основания за това: конституционни и юридически, и втората – морално-политическа.
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ПРЕЗИДЕНТ,
Чрез този запис се заобикаля Народното събрание (чл. 85, ал. 1 КРБ). Този приет днес текст противоречи на Конституцията, тъй като служебният министър на отбраната е подписал споразумение, в което е закрепено, че анексите към него не подлежат на ратификация в Народното събрание. Аргумент ни дава и Законът за международните договори на Република България – „чл. 15. Когато международният договор подлежи на ратифициране съгласно Конституцията на Република България, Министерският съвет предлага на Народното събрание да ратифицира договора със закон.
Последвайте канала на