)
"Ние предупреждавахме за скъпия газ от посредниците с над 30 процента, негативният ефект все още не е изчерпан. Предстои да продължим да плащаме за посредниците", изтъкна Добрев. Според него това ще се случи през зимния период, защото от Чирен се черпи газ през зимата и се нагнетява през лятото. Той добави, че през лятото обикновено природният газ е евтин, само че "чрез схемите с посредниците стана така, че ние нагнетихме газ, който е много по-скъп, отколкото пазарната цена в момента". Добрев добави, че дори и да не се черпи газ от Чирен тази година и хранилището да остане пълно, рано или късно тези 250 лева потребителите ще трябва да ги заплатят.
Скъпият газ по цени от 250 лева и по-високи ще трябва рано или късно да го платим. Това коментира председателят на Комисията по енергетика в парламента и депутат от парламентарната група (ПГ) на "ГЕРБ-СДС" Делян Добрев пред журналисти в Народното събрание по повод твърденията в ефира на бТВ на бившия изпълнителен директор на "Булгаргаз" Николай Павлов, който каза, че в Чирен се съхранява газ на цена около 250 лева за мегаватчас. По думите на Добрев природният газ сега е нагнетен там, но при неговото използване Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) ще трябва да го признае в сметките.
Венко Сабрутев от ПГ на "Продължаваме промяната" обаче счита, че "Булгаргаз" трябва да осигури нужните количества природен газ на добра цена. Според него Чирен е само "инструмент за балансиране на потреблението". Основното потребление обаче трябва да бъде покрито от внос на природен газ. "За да има ниска цена в този момент на природния газ, трябва да има ниска цена на газа, който в момента купуваме", заяви Сабрутев. По думите му, ако няма внос на газ или вносът е на висока цена, тогава има резон цената да расте, но това означава, че служебният кабинет и управлението на "Булгаргаз" не е добро.
Според Ивайло Мирчев от ПГ на "Демократична България" трябва да се намерят варианти и механизми увеличението да цената на природния газ да бъде по най-мекия начин. В тази посока няма конкретни обсъждания, но цената на азерския газ е един от подходите, с който цената на газа в страната е по-ниска. Той посочи, че реалността е, че в цяла Европа цената на синьото гориво е изключително висока и трябва да се нормализира самият пазар. Мирчев обясни, че природният газ от Чирен се ползва само в най-пиковото потребление, когато е най-студено. През другото време се ползва само природен газ от внос.
Той попита защо се налага в този момент да се теглят количества природен газ от Чирен. Освен това се вижда, че в момента "Булгаргаз" иска 40-процентно увеличение на цената на газа, а преди това вече имаше 20-процентово поскъпване, изтъкна депутатът. В същото време цената на европейската газова борса расте, но изключително плавно.
Последвайте канала на