В момента безплатни учебници има само за най-малките ученици.
Вносителят на предложението Корнелия Нинова заяви, че ще държи нужните 80 млн. лева да се предвидят при изготвянето на новия бюджет. И обясни, че те няма да се изплащат наведнъж, а в тригодишен срок.
Денков обаче не се съгласи: "В момента става въпрос за общообразователните предмети и при това положение може да се случи още от следващата учебна година".
МОН няма да се справи с тази задача за учебната 2023-2024 година, предупреди Вълчев.
В самият законопроект пък е описано, че 80 милиона би струвало закупуването на учебници от осми до 12-и клас за първата година. И по още осем за втората и третата година от ползването им.
Освен за хартиените учебници, това да се отнася и за електронните, предложи Гален Монев от "Български възход". От партията на Стефан Янев щели да внесат такава променя между първо и второ четене.
Учебниците за всички ученици до 12-и клас да бъдат безплатни. Това решиха депутатите на първо четене. Предложението бе прието единодушно със 178 гласа "за".
Институционалната култура предполага първо да осигурим средства и после да предлагаме безплатни учебници, отбеляза Красимир Вълчев от ГЕРБ. Той изрази опасение, че ще бъдат "хвърлени" едни пари на училищата и на тях ще им се наложи да купуват учебници по норматив. Като проблемът е, че в начален етап учебниците са далеч по-еднакви, докато в горен курс има различни учебници за специализирани профили, някои от тях скъпи.
Между първо и второ четене от ДПС пък ще предложат прецизиране на сроковете. Причината е, че необходимата сума ще е около 80 млн. лева, които не са предвидени в настоящия бюджет. Другата причина е, че не всички учебници могат да бъдат подготвени по едно и също време. Тези по професионална подготовка биха искали малко повече време, посочи Мукаддес Налбант от ДПС.
)