"Едните споделят идеята, че Русия винаги ще е заплаха, а другите мислят, че тя не може вечно да бъде наказвана и че не трябва да се бърка Путин с Русия".
"Не мисля, че трябва да превръщаме тези неща в такива големи казуси, да се опитваме да създаваме полемика там, където я няма", заяви Макрон в кулоарите на срещата на върха ЕС-Западни Балкани, състояла се днес в албанската столица Тирана.
"Някой иска да предоставя гаранции за сигурността на една терористична и убийствена държава?", попита ръководителят на украинския Съвет за национална сигурност и отбрана Олексий Данилов.
"Странно е да говорим за гаранции за сигурността към една страна, която никога не е била изправена пред реален риск от атака и която атакува Украйна", каза литовската премиерка Ингрида Шимоните.
В събота, говорейки за архитектурата на сигурността, която трябва да бъде възстановена в Европа, след като свърши войната в Украйна, Макрон подчерта, че трябва да се дадат тогава гаранции на Русия, за да се намери добър баланс.
Изход от конфликта в Украйна ще има, ако предложим гаранции за сигурността на Украйна, заяви дипломат номер едно на ЕС Жозеп Борел, допълвайки, че за Русия ще се говори по-късно.
Латвийският вицепремиер Артис Пабрикс пък каза, че идеята да се дават гаранции за сигурността на Русия означава да се падне в клопката на риториката на Путин, според когото Западът и Украйна са отговорни за войната.
С думите си относно сигурността в Русия, Макрон отново породи критики в Украйна и в някои източноевропейски страни, по-специално онези, които заемат особено твърда позиция спрямо Москва.
Според Марчин Пшидач, полският заместник вътрешен министър, Макрон допуска грешка, като казва това. "Владимир Путин е мисловно така устроен, че всеки опит за контакт, за помиряване, го прави по-силен психологически", предупреди той.
"Винаги съм казвал същото нещо, а то е, че накрая, в разговорите за мир, ще има теми, свързани с територията на Украйна и те са от компетенциите на украинците. Но ще има и теми, свързани с колективната сигурност на целия регион", заяви Макрон.
"Една от съществените точки е страхът, че НАТО ще дойде до нейните врати (на Русия - бел. ред.), това е разполагането на въоръжения, които могат за заплашат Русия", обясни Макрон пред френската телевизия Те Еф 1, като припомни настоящите претенции и позиции на Русия.
Да не бъде унижавана Русия и да ѝ се предоставят в бъдеще гаранции за сигурността - по тези въпроси днес френският президент Еманюел Макрон се аргументира, след като породи нова полемика, когато в интервю за френски медии той говори за архитектурата на сигурността в Европа след края на войната в Украйна, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Преди да нахлуе в Украйна руският президент Владимир Путин поиска от западняците да се откажа от всякакво по-нататъшно разширяване на НАТО, по-специално към Украйна, и да изтеглят военните средства на алианса в Западна Европа. Тези условия бяха възприети като неприемливи от членовете на НАТО.
Според Паскал Бонифас, директор на Института за международни и стратегически отношения в Париж има различия относно периода след края на войната, като от едната страна са Полша, балтийските страни, дори Финландия и Швеция, а от другата са Франция, Германия, Белгия и някои южни европейски страни.
Тази архитектура на сигурността, изградена от САЩ и СССР, а после от Русия, се разпада от години. Франция настоява върху необходимостта за европейците да бъдат на масата на преговорите, когато нови споразумения за контрол на въоръженията ще бъдат договаряни.
)