Вархей посочи още, че официалните представители на Република Сръбска подкрепят ускорения път към Европейския съюз.
Той добави, че той и президентът на Република Сръбска Милорад Додик споделят общ интерес за по-бърз напредък по европейския път и осигуряване на мир, стабилност и развитие.
Имах възможността да се срещна с новия председател на председателството на Босна и Херцеговина Желка Цвиянович и съм наистина насърчен от посланията, които чух от нея за готовността за ускорен път към ЕС, каза Вархей.
Европейският комисар по въпросите на съседството и разширяването Оливер Вархей заяви, че ако продължи ускореният процес на формиране на правителство на всички нива в Босна и Херцеговина, Европейският съвет би могъл още на 15 декември, след срещата на върха ЕС-Западни Балкани, да одобри статута на Босна и Херцеговина като страна кандидатка за членство в ЕС, съобщи телевизията на Република Сръбска RTRS.
В интервю за телевизията еврокомисарят изрази надежда, че Босна и Херцеговина ще укрепи своите институции, така че да може да взима решения самостоятелно и че чуждестранните съдии в Конституционния съд на страната вече няма да са необходими след изтичането на настоящия им мандат.
5 декември 2025 г. в 09:08 ч.
)