Преди седмица Комисията представи своята идея за „спирачка” на цената при достигането на 275 евро за мегаватчас.
Говорителят на руското външно министерство Мария Захарова вече разкритикува предложението за ограничаване цената на газа. Тя заяви, че и при газа, и при петрола налагането на тавани ще наруши търговската система и веригите на доставки.
Очаква се министрите да се срещнат отново през декември, за да продължат обсъждането на темата. Възможно е стойността на тавана да бъде намалена, както вече поиска Гърция.
Министрите на енергетиката на страните членки на Европейския съюз не успяха да постигнат съгласие по предложенията на Европейската комисия за ограничаване на цената на природния газ, чрез поставянето на таван.
Специалната среща на министрите в четвъртък обаче завърши без резултат. Около 15 държави членки на блока или повече от половината искат някаква форма на ценови таван. Нидерландия и Германия пък са скептични относно подобна идея и засега стопират процеса, предаде Нова телевизия.
)