Върховният представител на Европейския съюз за външната политика и сигурността Жозеп Борел съобщи снощи, че е информирал Столтенберг за разочароващия резултат от вчерашната среща на високо ниво между Белград и Прищина с посредничеството на ЕС.
"Ескалацията трябва да бъде избегната. ЕС и НАТО остават координирани, също и на място", написа той в Туитър.
НАТО разполага с около 3700 военни в Косово,
В Брюксел вчера се проведе тристранна среща между премиера на Косово Албин Курти, президента на Сърбия Александър Вучич и Борел.
Курти отхвърли предложението на ЕС за регистрационни номера, тъй като не предвижда договореност за окончателно споразумение за пълно нормализиране на отношенията със Сърбия. Белград пък го прие.
Ескалацията на напрежението в Косово трябва да се избегне и силите на НАТО в Косово (КeйФОР) остават в готовност, заяви снощи генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг след провала на преговорите между Белград и Прищина в Брюксел.
Столтенберг написа в Туитър, че е разговарял с върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел и е изразил разочарованието си, че спорът между Белград и Прищина за замяната на издадените от Сърбия регистрационните номера на автомобили на косовски сърби, не е решен.
Разговарях с Жосеп Борел. Разочаровани сме, че не бе възможно да се разреши спорът за регистрационните номера. Сега е моментът за отговорност и прагматични решения. Ескалацията трябва да се избегне. КейФОР остават в готовност", написа Столтенберг.
Предложението на ЕС беше Косово да не започва да налага глоби на шофьорите, които не са заменили регистрационните си автомобилни номера, издадени от Сърбия, с косовските RKS (Република Косово), а Сърбия вече да не издава номера с КМ (Косово и Метохия).
)