Мелони ще произнесе първата си реч пред парламента следващата седмица и трябва да спечели гласове на доверие и в двете камари, преди официално да поеме пълните правомощия.
Очаква се Матарела да я повика обратно в кабинета си по-късно през деня, за да я покани официално да стане министър-председател. Новият кабинет вероятно ще положи клетва през уикенда.
Всеки, който не е съгласен с този крайъгълен камък, не може да бъде част от правителството, подчерта тя, цитирана от БТА.
Готови сме да съставим правителство възможно най-скоро, заяви Мелони пред медиите след необичайно кратката среща, продължила само 15 минути.
Италианската лидерка Джорджа Мелони уведоми президента Серджо Матарела, че е готова да стане министър-председател и може бързо да състави ново правителство въпреки вълненията в нейната дясна коалиция, предаде Ройтерс.
В бележка, която остави на публично място в парламента миналата седмица, 86-годишният Берлускони написа, че намира Мелони за "диктаторски настроена... доминираща... арогантна...". Бившият премиер и политически ветеран предизвика нова буря тази седмица, когато каза на своите депутати, че обвинява Украйна за войната с Русия и разкри, че е разменил подаръци и "мили писма" с руския президент Владимир Путин. Впоследствие Мелони излезе с изявление, че нейното правителство ще бъде твърдо пронатовско и проевропейско.
Консервативният блок спечели внушително парламентарно мнозинство на общите избори на 25 септември, като партията на Мелони получи най-много гласове, поставяйки я в позиция да стане първата жена на премиерския пост в Италия. Новото правителство ще бъде изправено пред множество сериозни предизвикателства, включително задаваща се рецесия в третата по големина икономика в Еврозоната, нарастване на енергийните сметки и войната в Украйна. Задачата да се сглоби нов екип се оказа много по-трудна от очакваното, което доведе до сравнения с политическите сътресения във Великобритания, а Берлускони многократно подронваше авторитета на Мелони след изборите.
Мелони оглавява националистическата партия "Италиански братя". Тя се срещна с президента заедно с основните си съюзници - водача на крайнодясна партия "Лига" Матео Салвини и основателя на консервативната партия "Форца Италия" Силвио Берлускони.
Очаква се дясната ръка на Берлускони във "Форца Италия" Антонио Таяни да стане следващият външен министър. Той отпътува за Брюксел в четвъртък за разговори със съюзниците от ЕС и ги увери, че партията му осъжда "недопустимото" нахлуване на Русия в Украйна. Жизненоважният пост в министерството на икономиката се очаква да бъде зает от Джанкарло Джорджети, заместник-ръководител на партия "Лига" и министър на промишлеността в досегашното правителство, оглавявано от бившия шеф на централната банка Марио Драги.
)