Руският опозиционер Андрей Пионтковский изради мнението си, че зад смъртта на дъщерята на руския крайнодесен депутат Александър Дугин – Даря Дугина стоят специални служби на Москва, предаде киевската медия УНИАН.
"Аз смятам, че зад убийството на Дугина стоят руските специални служби. Въпросното мероприятие е организирано и проведено на много професионално ниво", каза бившият политик, избягал от родината си в САЩ през 2016 г.
Дугина загина на 20 август загина при взрив на задействана дистанционно бомба, заложена в автомобила ѝ, докато шофирала в околностите на Москва. Според властите колата е била унищожена напълно от взрива.
Проруски отцепници в Украйна обвиниха директно Киев в убийството на защитничката на агресивната политика на Москва. Официална Русия обяави за издирване украинската гражданка Наталия Вовк.
От администрацията на украинския президент Володимир Зеленски опровергаха твърденията.
По-късно се появи версията,че зад взрива на колата стои групировката Национална републиканска армия (НРА), която пое отговорността за смъртта на Дугина.
Пионтковский (роден 1940 в Москва) е математик по образование. Той бе член на центристката партия Яблоко, основана от един от първите критици на Владимир Путин Григорий Явлинский (2004 -2010 г.), и либералния блок Солидарност, създаден от убития през 2015 г. опонент на Кремъл Борис Немцов, световния шампион по шах Гари Каспаров и други опозиционери (2010 – 2013 г.) Пионтковский бе принуден да напусне Русия заради обвинения в разпространение на екстремистки призиви чрез медии.
Днес от киевската медия УНИАН посочиха, че досега НРА не е обявявала за своето съществуване. От украинското издание не изключиха вероятността въпросната групировка да е създадена от руските специални служби и тя да послужи за предлог за борба срещу опозицията и да засилят антиукраинските настроения в Руската федерация.
)