В съобщението се посочва, че с това решение Косово на своя територия анулира документите, издадени от сръбските власти. Това Прищина определя като реципрочна мярка спрямо Белград.
Освен това, според съобщенията в местни медии, около 200 албанци са се събрали близо до моста, водещ към северната страна. Там сърбите планират да тръгнат масово към мястото, където се строят барикадите.
Напрежение и блокади на пунктовете „Бърняк” и „Ярине” на границата между Сърбия и Косово в неделя. На терен са изпратени специалните части, полицията и въоръжените сили на Косово (КФОР), предаде Нова телевизия.
В северните райони на Косово, в които живеят предимно сърби, са пуснати и сирени за въздушна тревога, съобщава местният сайт Vecernje Novosti. Отбелязва се, че жителите са започнали да строят барикади в района на Рударе, на магистралата Прищина-Лепосавич и край град Звечан.
Причината за ескалацията на напрежението вероятно е, че правителството на Косово реши да обяви сръбските лични документи за невалидни на тяхна територия, считано от 1 август. На влизащите граждани на Сърбия ще бъде осигуряван "документ за влизане и излизане".
"След 18:00 ч. в Косовска Митровица беше активирана въздушна тревога... Пред новата база на самопровъзгласилата се косовска гранична полиция, в близост до административния пункт "Ярине" бяха разпределени много бойци от звеното за бързо реагиране с автоматични оръжия, каски и бронежилетки", съобщава изданието.
Днес сръбският президент Александър Вучич обяви в обръщение към гражданите, че в полунощ на 1 август косовската полиция ще започне операция в северната част на провинцията и ще блокира влизането на граждани с лични документи, издадени в Белград. Държавният глава призова косовските албански власти да спазват мира и предупреди, че в случай на агресивни действия срещу сърбите, "Сърбия ще победи".
5 декември 2025 г. в 09:08 ч.
)