„Имахме голямото желание да успеем с проекта за инвестиционен разход да минем през МС, евентуално през НС. Вече е ясно, че няма време, но това беше политическата воля. Преди тя да се случи обаче, трябва мнение да дадат експертите”, каза още той.
Армията не трябва да се използва за политически цели. Това заяви министърът на отбраната в оставка Драгомир Заков в предаването "Говори сега" по Нова телевизия.
Относно отношенията между България и Русия министърът в оставка коментира, че за да има положително развитие на нашите двустранни отношения, Москва трябва да вземе решение да смени посланика си у нас.
Последното заседание на правителството беше белязан от скандал. Този път не Слави Трифонов, а Корнелия Нинова изтегли министрите си. Поводът - левицата не иска да обсъжда офертата за закупуване на още 8 от американските изтребители F-16.
„Здравият разум казва, че ако искаш да поддържаш добри отношения с една държава, посланикът, който те представлява, трябва да е добре приет. Очевидно посланик Митрофанова не е добре приета в България“, добави Заков.
„Не малко пъти сме следвали тази логика – че не е необходимо да се дават пари за „жлеза”, за армията и сме се докарали до ситуация, в която тя е буквално пред колапс”, коментира министърът на отбраната в оставка.
Запитан с какво тогава е било свързано изтеглянето на министрите на Нинова от заседанието на Министерския съвет в четвъртък, той отговори: „Предполагам, че това е свързано с предстоящите избори. Не виждам друга логика, тъй като няма как да има сигурност, без да има армия и няма как да има повишаване на доходите и силна икономика, ако няма сигурност”.
Той уточни, че парите за тях до края на тази година са предвидени в бюджета на Министерството на отбраната. „Те не могат да бъдат ползвани за други цели. Парите за отбрана и модернизация са предвидени предварително във всеки един бюджет”, посочи Драгомир Заков.
„Закупуването на изтребители е част от цялостната модернизация на въоръжените сили. Това е просто един от проектите, но е много ключов. Той е първият по-голям такъв с по-високотехнологични въоръжения, които ще вкарат и ВВС, но и цялата армия в 21 век”, каза Заков.
)