)
„790 млн. лв. на годишна база струва това предложение, но другото, което искам да кажа е, че специално за земеделските производители – що се отнася до животновъди, плодове и зеленчуци, в разходната част има предвидени средства за програми за подпомагане на тези производители“, каза Асен Василев, министър на финансите в оставка.
„Има предложения, които всички подкрепяме, с които ще изсипем една сериозна часа пари на пенсионерите, в което няма нищо лошо – даже още заслужават. Обаче това ще повиши потреблението. Това потребление как е отразено в приходите от ДДС? Разбира се, че ще се вдигнат приходите от ДДС“, отбеляза Йордан Цонев от ДПС.
В крайна сметка депутатите увеличиха приходите в бюджета.
„Намалени ставки по ДДС за когото и да било конституират привилегия. Ние тук създаваме привилегии за определени хора в България, които са по-хора от други хора“, коментира Георги Ганев от „Демократична България“.
„Предлагаме диференцирана ставка на 9% за плодове, зеленчуци, мляко, месо, яйца, храни то първа необходимост“, заяви Ирена Димова от ГЕРБ.
„Това, което може да очакваме в приходите от ДДС, да бъдат около 760 млн. лева“, съобщи Любомир Каримански от ИТН.
760 млн. лева повече приходи в бюджета изненадващо приеха депутатите в бюджетната комисия. Не всички антикризисни мерки обаче намериха подкрепа, съобщава БТВ.
Депутатите приеха нулево ДДС за хляба. Остри спорове в комисията обаче имаше, дали да бъде намалена ставката и за други храни.
Колкото до антикризисните мерки, депутатите вече одобриха 0% ДДС за хляба, по-ниска ставка за топлоенергията и газа. На фокуса на депутатското внимание е и данъчното облекчение за деца, както и 25-те стотинки отстъпка за литър гориво, но по част от мерките разговорите тепърва предстоят.
По-ниската ставка за другите храни обаче не беше одобрена. Другата гореща тема се оказаха приходите в бюджета.
„Ако тези пари не се съберат, това означава всичко, което върви като разплащане към бизнеса, като издръжка и всякакви други плащания за капиталови разходи, да бъдат замразени“, отбеляза Асен Василев.
Близо 9 часа работят депутатите по актуализацията на бюджета в комисията. Срещу изненадващите приходи, които заложиха, в момента те разглеждат и разходната част. Повече пари предвиждат за МВР, образование, църкви. Бюджетът предвижда близо 3% икономически растеж, инфлация – двуцифрено число от 12%, дълг – около 10 млрд. лева.
Последвайте канала на