По този начин, посочват от ГЕРБ, ще се гарантира възможността за получаване на допустимата помощ от държавата до явяването пред комисиите.
За проблема сигнализира и омбудсманът Диана Ковачева, която поиска удължавана на срока, като предупреди, че засегнатите хора с увреждания могат да останат без права и финансова подкрепа.
От ГЕРБ са внесли в Народното събрание законодателни промени, с които да се удължат ТЕЛК решенията, които са изтекли до 3 месеца след края на извънредната епидемична обстановка.
Законопроектът е свързан със затрудненията на хора с увреждания да упражнят правата си след 1 април тази година, когато е отменена извънредната епидемична обстановка, тъй като според сегашните разпоредби в закона за мерките и действията по време на извънредното положение ТЕЛК решенията се удължават с до три месеца автоматично, но само ако са изтекли по време на неговото действие. С предложените от ГЕРБ изменения в закона се удължава срокът на инвалидност, в който изтичат експертните решения на органите на медицинска експертиза до три месеца след отмяната на епидемичната обстановка, съобщава БНР.
От ГЕРБ предупреждават, че ако този срок не се удължи, е възможно не само хората да останат без социална подкрепа, но и да се натовари още повече системата на медицинската експертиза и да се забави насрочването на дати за явяване на всички граждани, чиито експертни решения са вече изтекли или изтичат след първи април.
)