По думите му пазарите на европейско ниво стават все по-интегрирани и цените на електроенергията са все по-близки и съпоставими, като това донякъде е валидно и за природния газ.
Той уточни, че компенсациите за бизнеса ще бъдат изплащани, докато продължава кризата с цените на енергийните носители, а съвсем скоро ще бъдат оповестени компенсации и за битовите потребители.
Няма такова писмо от азерска страна. Абсолютно целенасочено се говори за това, защото това създава стрес в системата в България, подчерта Александър Николов.
Увеличението е сериозно. Ситуацията е тежка, но със сигурност ще се справим. Това каза в предаването "Още от деня" по БНТ министърът на енергетиката Александър Николов по повод увеличението на цената на природния газ с 30% от 1 януари.
Естествено че ще има таван на компенсациите, защото трябва да има предвидимост на разходите. Бизнесът трябва да прояви споделена отговорност. Ако няма таван, се създават възможности за спекулация. Това са неприемливи неща, подчерта енергийният министър.
Министърът коментира и твърдението на изпълнителния директор на "Булгаргаз" Николай Павлов, че има писмо от Азербайджан, с което се настоява за съдебни действия срещу виновните за изтичането на конфиденциалната информация. Преди празниците Павлов каза, че при това положение изпълнението на договора може да бъде "затруднено".
Цените на електроенергията за бизнеса на българския пазар са доста по-ниски, отколкото на някои европейски пазари. Странно описаните апокалиптични сценарии не са точно в унисон с действителността. Със сигурност бизнесът е в тежко положение, но по ред причини в това положение се намираме всички. Опитваме се да направим възможно най-добрия баланс между социалния статус на обществото и конкурентоспобността на бизнеса, за да бъдат компенсирани тези увеличения. Мисля, че ще изчистим проблемите. В постоянна кореспонденция сме с всички представители на работодателите, заяви Николов.
)