)
Бедствията, които ни спохождат, са резултат от нашия безумен начин на живот.
Преживяхме една тежка година. Идващата 2022 година ще можем ли да поживеем, се питат хората. Какво е Рождество Христово за повечето хора в тези заразни с вируси времена? Рождество ще ни сплоти ли, или повечето от българите жонглират и лицемерят с вярата? Нашите политици богобоязливи хора ли са? Криворазбрана толерантност ли е опита на една евродепутатка да наложи вече да не си честитим Коледа, а просто празник, за да не обидим последователите на други религии? Каква е молитвата му за българите в навечерието на Бъдни вечер и Рождество Христово?
Разговарям с отец Боян Саръев. Той е роден в семейство на мюсюлмани, но приема християнската вяра. Председател е на Движението за християнство и прогрес „Свети Йоан Предтеча“,известен е още като като Кръстителят на Родопите.
Да измества Бог от центъра на Вселената и да поставя там себе си. Отменя, забравя и пренебрегва Божите закони, по които трябва да живеем, и се мъчи да се самоуправлява и самовъздига. Затова Бог взе да се отказва и да оставя човеците, които е създал със свободна вола, да се самоорганизират и самоуправляват.
Животът на човека, където и да е, не е безкраен празник. Човекът е на Земята, в долината на скръбта и горчив е грехът, който той върши всеки ден, както и последиците от него. Всичко, което ни се случва , извира от самите нас, от нашата природа и няма защо да обвиняваме този или онзи, че не сме случили били на управници. Банално стана да повтаряме, че какъвто ни е народът, такива са ни и управниците. По-вярно е да се каже, че нашата народопсихология влияе върху управниците. На кротък, спокоен и безропотен народ, се падат авторитарни водачи, тирани, които той сам си избира. След определено време пък се юрва да ги сваля и детронира. После идва друг такъв лидер и така до...безкрайност.
Всички беди и злини за човечество, още от времето на Адам и Ева, идват от това, че човекът започва да се противопоставя на Бога.
Затова е важно човечеството да си направи съответни изводи. Бог не ни наказва с масови епидемии, бедствия и т.н., но понеже искаме да сме свободни от Него, ни оставя да се справяме сами.
От месеци хората трескаво се готвят за комерсиалния празник, трескаво пазаруват, кичат къщите си с всевъзможни кичотии. А този празник е религиозен, християнски, духовен - ние посрещаме раждането на младенеца, за да спаси нас, човеците, от греховете ни. От месеци ни обълчват с реклами затова какво ще ядем и пием на Рождество, а повечето от хората мислят само за стомасите си, които са превърнали в свои богове. Комерсиалната, потребителската извратеност в човешкото мислене и поведение, стигнаха своят апогей. Това е положението на нашето общество днес – в духовен, и в материален аспект.
Ако попитаме който и да е политик сега дали вярва в Бог, всеки ще каже, че е вярващ. Въобще нашият народ е много вярващ, но в магии, уроки, зли езици, дяволи, сатани, източни учения и т.н. Но не и в Бог. Тези хора дори не подозират, че всичко това не води до спасение на душите им.
Колкото до предложението вече да не си честитим Коледа, а просто празник, за да не сме обидели вярващите в други богове и религии, какво да кажа – дотам може да стигнат извращенията, породени от човешкия ум. Току виж някой ден поискали да отрекат и християнството?!
На българина обаче сега и винаги му е необходимо да се смири, да обърне поглед към себе си, да се обърне към Бога и традициите, към културата и нашето минало. От там да захранваме своето самочувствие, съзнание и така ще се подобри духовното и материално благосъстояние на обществото.
Апостол Павел казва, че на човек всичко му е позволено, но не всичко му е полезно.
Обществото ни въобще не подозира за духовните параметри на Рождество Христово.
Последвайте канала на