)
Учени от над 40 държави са работили през изминалите години на българската антарктическа база "Св. Климент Охридски" на остров Ливингстън заедно с българските полярни изследователи. Това каза проф. Христо Пимпирев - директор на Българския антарктически институт и ръководител на българските полярни експедиции в Антарктида, на тържествената инициатива в аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски", посветена на 30-ата българска антарктическа експедиция на Ледения континент, предаде БТА.
В централното фоайе на Ректората на СУ проф. Христо Пимпирев откри фотографската изложба "История на българското антарктическо присъствие" и изложбата с картини от Антарктида на Ганка Павлова - на тема "30 години български експедиции в Антарктика".
Музикални пиеси, композирани в Антарктида, изпълниха Теодосий Спасов и Християн Цвятков - участници в 28-ата антарктическа експедиция.
Проф. Пимпирев разказа, че българските полярници от първата наша експедиция на Антарктида са започнали своите изследвания, живеейки в палатки, а през 1988 г. е започнало изграждането на българската полярна база "Св. Климент Охридски" на остров Ливингстън.
Той отбеляза, че тази вечер в аулата на Софийския университет са учени и участници в българските антарктически експедиции.
Идеята за началото на българските антарктически експедиции започна от аудиториите на Софийския университет, като една група преподаватели решихме за 100-годишнината на Алма Матер да тръгнем на експедиция за Ледения континент, обясни проф. Христо Пимпирев.
Проф. Христо Пимпирев награди и български антарктици - пионери, и техни последователи на Антарктида. Юбилейните медали са ръчно изработени от Надежда Розева, медалиер художник, като всеки медал е уникален и е с индивидуална визия.
Последвайте канала на