С над 80% са спаднали жалбите от граждани срещу действията на полицаи след въвеждането на т.нар. "боди камери" у нас. С тях преди година бяха оборудвани служители на "Охранителна полиция".
Боди камерите не снимат постоянно по време на цялото дежурство. Включват се единствено при получаването на сигнал, и то след пристигането на екипа на конкретното място.
Във всеки един момент онлайн могат да бъдат наблюдавани действията на полицейските служители или действията на самия екип. Това се извършва в оперативно-дежурните центрове на областните дирекции на МВР, уточнява инспектор Янев.
"Охранителна полиция" разполага с общо 880 боди камери. Преди началото на дежурство записващо устройство се поставя на един от двамата полицаи във всеки патрул.
Наблюденията до този момент показват, че в много случаи наличието на камера улеснява работата на полицаите, тъй като действа респектиращо. Боди камерите са широко разпространени в много страни, като САЩ например. Наскоро видео на щатски полицаи, които спасяват бебе след катастрофа, се превърна в световна сензация. У нас обаче законът не позволява публичното разпространение на записите, като след 30 дни те се унищожават.
Основната цел е за гарантиране спазване правата на гражданите и полицейските органи при упражняване правомощията на полицейските органи, както и намаляване риска от корупционно поведение от полицейските органи, обясни за bTV инспектор Радослав Янев.
)