)
Наблюдават се сериозни проблеми с разнообразието в екосистемата на Турция. Все по-инвазивни нови видове риби мигрират и доминират в района. В моретата около Турция са открити 540 чужди вида и 105 инвазивни вида.
Изследването е част от проект, финансиран от Глобалния екологичен фонд и Програмата за развитие към ООН за оценка на заплахата за биологично разнообразие, която представляват инвазивните видове риби за морските райони. Проектът има за цел да предотврати навлизането на инвазивни видове в различни екосистеми.
Преброяването през 2020 г. от Дирекцията за защита на природата и природните паркове показва, че 14 вида са сред най-опасните в света, съобщава "Марица".
Турските териториални води в Средиземно море имат най-много инвазивни видове в страната - 413. В Егейско море са открити 253 вида, докато този брой е съответно 124 и 28 за Мраморно и Черно море. Най-опасните инвазивни видове, забелязани в Турция, са морски лъв (Pterois). Това са род отровни морски риби от семейство Морски скорпиони.
Във водите по турското крайбрежие броят на инвазивните видове е надхвърлил 1000.
Обикновенно видовете от този род са разпространени във водите около екватора. Каменните риби (Synanceia) са род риби от клас Лъчеперки, обитаващи главно Индийския и Тихия океан, но вече се срещат и в Среиземноморието. Видовете от този род са известни с това, че имат най-мощните невротоксини от всички отровни риби. Те се секретират от жлези, намиращи се в основата на техните остри гръбначни перки. Името им произлиза от отличния им камуфлаж, благодарение на който се маскират като камъни.
Последвайте канала на