)
Говорейки преди същата среща в Лисабон, австрийският външен министър Александър Шаленберг зае по-предпазлива позиция, заявявайки, че ЕС „също трябва да внимава да не удряме [обикновените] хора в Беларус“ със санкциите. Той също така предупреди, че ограничителните мерки на ЕС не трябва да „тласкат страната в обятията на Русия“.
Шаленберг също така предупреди, че ако австрийските компании, които са четвъртият по големина инвеститор в Беларус, се оттеглят от страната като част от санкциите, те просто ще бъдат заменени от руски или турски компании, които „изобщо не спазват никакви стандарти и са напълно безразлични към правата на човека“.
Неговият колега от Люксембург Жан Аселборн обаче заяви, че ЕС трябва да бъде готов да приеме, че санкциите срещу Беларус също могат да изискват разходи и „малко жертви“ за собствените му компании. „Но ако отново поставим интересите на икономиката на преден план, това би било погрешно в този случай“, каза той.
„В края на краищата и това е наша цел, ние искаме да доближим Беларус до себе си, а не да го отблъскваме“, каза Шаленберг. „И това със сигурност е стратегическото предизвикателство, пред което сме изправени.“
„Първият сигнал, който очакваме, е над 400 политически затворници, които са там, да бъдат освободени“, каза германският външен министър. „И докато случаят не е такъв, не може да има отпускане от страна на Европейския съюз, когато става въпрос за налагане на нови санкции.“
„Ще продължим да разглеждаме какви последици ще има за Беларус, дали Лукашенко ще отстъпи“, каза Маас при пристигането си на неформална среща на външните министри на ЕС в Лисабон. „И ако случаят не е такъв, трябва да предположим, че това ще бъде само началото на голяма и дълга спирала от санкции“.
Последвайте канала на