Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш е ужасен от нарастващия брой на убитите цивилни в ивицата Газа и е силно смутен от израелското нападение срещу сграда, където се помещават чуждестранни медии. Това заяви говорител на световната организация, цитиран от Франс прес.
Генералният секретар напомня на всички страни, че стрелбата по цивилни и по журналисти "нарушава международното право и трябва да бъде избегната на всяка цена", каза още той.
Израелските въздушни и артилерийски удари по ивицата Газа отнеха от понеделник досега живота на 145 души, а 1100 бяха ранени. Палестински въоръжени групировки изстреляха най-малко 2300 ракети по Израел, убивайки 10 и ранявайки над 560 израелци.
Гутериш е "силно обезпокоен заради унищожаването с израелски въздушен удар на голяма сграда в град Газа, където се помещават бюрата на няколко международни медийни организации", каза в комюнике говорителят Стефан Дюжарик. Ръководителят на световната организация също така е ужасен от "нарастващия брой на цивилните жертви, в това число от смъртта на 10 души от едно семейство, сред които и деца, в следствие на израелски въздушен удар", добави Дюжарик.
)