)
"Цялата теза, че като харчи държавата ще скочат доходите на хората и обществото ще забогатее е изцяло невярна. В България винаги първо искаме да вдигаме разходи, дефицити и заеми за незнайно какво, което е абсолютно погрешно. Когато една държава задлъжнее, винаги тръгва към финансови проблеми. Това означава вдигане на данъците и рецесия. За пример мога да дам Гърция, виждате какво се случва там в последните 10 години. Не искам България да тръгва по този път", завърши Николай Василев.
"Бюджеттът за 2021 г. го нарекох "Мечо Пух", защото за първи път имаше много повече харчове преди изборите, а не след тях. Не мисля, че ще има сериозни реформатори, които след изборите ще кажат - спираме да харчим. Дори напротив, всеки обяснява как още повече ще харчи. Дефицитът в момента се увеличава с 9 000 лева на минута, което прави 13,7 млн. на ден или над 400 млн. на месец. Аз не подкрепях този бюджет и искам да видя политиците, които ще обявят, че няма да харчат повече. Засега виждам точно обратното - всички искат да харчат още повече и да има още по-голям дефицит и дълг", категоричен бе той.
Добре е държавата и обществото да се научат да живеят без актуализация на бюджета, защото така има едно спокойствие и приемственост. Така беше в един период от 12 години - от 1997 г. до 2009 г. След това имаше редица актуализации на бюджета. В момента не се е случило нищо драматично и аз не виждам никаква нужда от актуализация на бюджета.
Това мнение изрази в предаването "Лице в лице" по БТВ икономическият експерт Николай Василев, който коментира актуалната тема трябва ли да има актуализация на бюджета. Припомняме, президентът Румен Радев и финансовият министър в оставка Кирил Ананиев влязоха в заточен спор по темата. Държавният глава настоя правителството в оставка да внесе актуализация на бюджета, докато 45-ия парламент още работи. Той обаче получи отказ от министъра на финансите с думите, че всички разходи са финансово осигурени.
Последвайте канала на