Камарата на следователите: Искането за закриване на Спецпрокуратурата е в интерес на Цветан Василев, Божков, Баневи, Бобокови

24
© bulphoto (архив)

Камарата на следователите се обяви против предложените от "Демократична България" промени, които касаят закриване на спецсъда и спецпрокуратурата, КПКОНПИ и промяна на модела, по който се избира главен прокурор. В официално писмо до президента и председателя на НС, от камарата обясняват, че предложените промени връщат стари модели на работа.

Колкото до закриването на спецмагистратурите, от Камарата пишат, че законопроектите кореспондират с интересите с лица, които са подсъдими или разследвани от тези органи. Относно предложението за закриване на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество, според следователите, текстовете целят прекъсване на комуникацията между Прокуратурата и Комисията, което също би било в интерес привлечени към наказателна отговорност лица, разполагащи с огромен финансов и икономически ресурс.

От тази коалиция многократно са били правени опити за оказване на политическо въздействие върху независимостта на съдебната власт, включително и чрез искания за лустрация на магистрати, пише в позицията на Камарата. А предложенията за изменения и в Закона за съдебната власт, даващи правната възможност на съдиите, прокурорите и следователите да членуват в политически партии или коалиции, в организации с политически цели и да извършват политическа дейност, според следователите също е в разрез с основни принципи на функционирането на съдебната власт.

Първата група проблеми, които следователите открояват - измененията нарушават принципа за разделение на властите и в частност - независимостта на съдебната власт. Вносителите на законопроектите от политическата формация "Демократична България" са допуснали съзнателно в предложените разпоредби да бъде включена и такава, която е присъствала в отменената вече социалистическа Конституция на Народна Република България от 1971г., пишат следователите и уточняват, че става въпрос за реда за избор на главен прокурор, като внесеният законопроект предвижда обвинител Номер 1 да се назначава и освобождава от президента по предложение на Народното събрание.

Внесените от народните представители законопроекти кореспондират с интересите на Цветан Василев, Васил Божков, Арабаджиеви, Баневи, Миню Стайков, Бобокови, добавят от Камарата на следователите в България, като са изпратили своето становище до президента Румен Радев и шефката на парламента Ива Митева.

От Камарата обясняват, че ще уведомят със становището си Европейската комисия, Европейския парламент, Венецианската комисия, Групата държави, борещи се срещу корупцията (GRECO) към Съвета на Европа, както и посланиците на държавите - членки на Европейския съюз, на Съединените американски щати и на Великобритания.

По аналогичен начин се е извършвал изборът на главен прокурор съгласно Конституцията от 1971г., което поставя под сериозен въпрос дали в действителност той би бил независим, при положение, че се излъчва от Народното събрание, който по своя характер е и политически орган. Подобно разбиране противоречи и на решение от 2003г. на Конституционния съд.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
24

Свързани новини

Водещи новини

Камарата на следователите: Искането за закриване на Спецпрокуратурата е в интерес на Цветан Василев, Божков, Баневи, Бобокови | Новини.бг