Емил Радев за унгарска петиция: 
Неправилно транспониране на евродиректива е създало „вечни длъжници“

12
© ПП ГЕРБ

Проблемът с т.нар. „вечни длъжници” влезе в Комисията по петиции в Европейския парламент заради унгарска петиция, свързана с нелоялни договорни условия за заеми в чуждестранна валута. Засегнати са стотици хиляди унгарци, които преди повече от 10 години са теглили ипотечни кредити в чуждестранна валута, а впоследствие се оказали неспособни да изплащат месечните си вноски, тъй като банките изисквали това по обменен курс, различен от използвания при предоставянето на заема.

В рамките на заседанието българският евродепутат от ЕНП/ГЕРБ Емил Радев заяви, че практиките с теглене на ипотечни кредити в чуждестранна валута са били често срещани в страните от Централна и Източна Европа преди финансовата криза от 2008 г. Съдебни дела по сходни казуси не липсват и в България, където доста хора „изгарят“ по подобна схема.

Макар че с решение на Съда на ЕС и на унгарския Върховен съд спорните договорни условия са били обявени за неравноправни, а унгарското законодателство е било променено през 2014 г., вносителят на петицията твърди, че потърпевшите длъжници, изгубили домовете си, и до днес не са обезщетени. Като причина стотици хиляди унгарци да затънат в дългове се посочва фактът, че Директива 93/13/ЕИО относно нелоялните условия в потребителските договори не е била надлежно транспонирана в унгарското законодателство, което е позволило на банките да прекратят редица договори.

От името на ЕНП българският евродепутат настоя петицията да остане отворена до изясняване на всички поставени въпроси. „Все пак има и добра новина – събралата се през годините съдебна практика трансформира директивата на ЕС относно нелоялните договорни условия от „беззъб тигър“ в потенциално мощен инструмент за защита на потребителите. За съжаление обаче, независимо че решенията на Съда са задължителни, в конкретните случаи в Унгария много от тях не са били спазени на практика. Това означава, че са имали ограничен реален ефект върху благосъстоянието на потребителите“, заяви в заключение Емил Радев.

„От години се боря да защитим хората от несправедливите условия, заради които са се превърнали във вечни длъжници. Поради проблеми като унгарския се радвам, че в края на миналата година българският парламент прие дългоочакваните промени в Закона за задълженията и договорите, с които се въведе 10-годишна погасителна давност за задълженията на физическите лица“, коментира Емил Радев.

Последвайте канала на

Novini.bg
12

Свързани новини

Емил Радев за унгарска петиция: 
Неправилно транспониране на евродиректива е създало „вечни длъжници“ | Новини.бг