"Известно е, че минават четири дни, докато заразеният може да заразява други лица, така че системата ще действа като вълнолом", заявява Хакер.
Отговарящият за здравеопазването в провинция Виена Петер Хакер предлага в бъдеще в почивните дни в края на седмицата да се прилага твърд локдаун, който като вълнолом да спре веригите на зараза, съобщава вестник "Кроненцайтунг".
Говорител на Хакер допълва, че това ще е временна мярка, докато бъдат ваксинирани достатъчно хора. Подобен модел се обсъжда и във Франция.
Не е решен и въпросът дали моделът ще е само един. Прилагането му може да започне най-рано в края на февруари или началото на март.
Планът предвижда от понеделник до четвъртък или петък да се спазват валидните в момента правила: два метра разстоояние един от друг, задължително носене на маски и по 20 квадратни метра на човек в магазините и на обществените места, предаде БТА.
През седмицата ще е възможно да отворят и заведенията за хранене, работното им време ще се ограничи до 20.00 или 21.00 ч.
В уикендите се прилага твърд локдаун, при който отворени остават магазините за хранителни стоки. Първоначално тази формула се прилага седмично, по-късно на 14 дни.
Аргументът в полза на такова решение е, че частните събирания са разрешени през седмицата, когато хората имат по-малко свободно време след работа. В почивните дни ще влизат в сила огграниченията. Преминаването на двуседмичен режим или отварянето на заведенията за хранене ще бъдат отворени когато броят на новозаразените спадне до определено ниво.
В отговор на запитване на вестник "Курир" говорител на Хакер е заявил, че Виена не възнамерява да прилага този модел самостоятелно, тъй като юридическите възможности са ограничени. Според закона провинциите могат да прилагат по-строги, но не и по-разхлабени мерки от мерките, препоръчани от федералното правителство. Затова моделът ще бъде предложен за цялата страна.
)