)
„Който и да бъде избран, едва ли ще бъде възприет като национален обединител. За последните 30 години президентската институция не успя да бъде най-авторитетният фактор като консолидиращ елемент от политическата система, което показва, че моделът така е заложен конституционно“.
„Сега пред ГЕРБ ще стои дилемата кого да изправи срещу Румен Радев. ГЕРБ не трябва да правят грешката си отпреди пет години - да пазят кандидата си в тайна до последно и да не проведат ефикасна кандидатпрезидентска кампания. Не трябва да бавят прекалено дълго своя вариант за кандидат-президент“, смята политологът.
С този ход Румен Радев се опитва да продължи да поддържа високия си рейтинг. Този ход беше насочен и срещу не много ясна процедура за издигането му от БСП, защото така той постави левицата в деликатна ситуация - изпреварващо постави кандидатурата си и така обезсмисли дебата в БСП. Това коментира пред БНР политологът от Великотърновския университет проф. Тодор Галунов.
По думите на политолога ще бъдем свидетели на негативна кампания и тази битка между партиите ще продължи.
Според него в такава ситуация БСП не може да си позволи да откаже подкрепа за Радев.
Според него има прекалено обвързване на парламентарните с президентските избори.
"Какъвто и кабинет да се състави, институцията на президента си е отделна. От резултатите на 4-ти април не трябва да виждаме някакво предрешаване на кампанията за президент", категоричен е преподавателят.
Последвайте канала на