,,В края на краищата българската позиция по време на преговорите се е базирала само и единствено на Договора за приятелство и добросъседство, на рамковата позиция и потвърдена единодушно от българския парламент под формата на декларация. Не сме се отклонявали, не сме правили компромиси с това, което Народното събрание е потвърдило като позиция. Никой дори не си е мислил да го прави. Всъщност моето впечатление, че по време на разговорите колегите от Скопие се държаха така, все едно България е кандидат, а не те'', каза още Каракачанов.
,,Говорът на омразата е част от една политическа практика, която цели изграждането на една нова, различна от българската идентичност, но въз основа на омраза на българския народ и всичко българско. Нещо, което не може да бъде позволено. Това е говор на омразата и проявите му. Най-накрая разговорите стигаха до една ситуация, в която трябваше да четем история и да си показваме документи. България се държа кооперативно до последния момент, защото България има своята ясна отговорност, която е поела не от европредседателството си, а по принцип води като политика от дълго време – да бъде фактор на стабилност, мир и ред на Балканите'', подчерта още министърът на отбраната.
По време на преговорите колегите от Скопие се държаха така все едно България е кандидат, а не те. Това заяви вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов по време на изслушването си в Народното събрание за Северна Македония,
Македонските граждани да зададат въпроса на своето правителство защо водиха такава политика, която доведе до това, че преговорите не започнаха.
По думите му фактите с договора са показали, че след решаване на проблема с Гърция, Северна Македония е започнала да си показва рогата.
Според него претенции за малцинства и езици няма как да бъдат споделени.
Той отчете, че през годините Северна Македония е имала спрямо България лицемерна и враждебна политика.
Ескалацията на говора на омразата нараства през медии и през поведение на тяхната дипломация, но в същото време нищо не се промени по отношение на един от залегналите като клаузи в договора параграф, че след решенията на историческата комисия, ще следва промяна в тяхната образователна система и учебници. Напротив, работата на комисията след влизане на Македония в НАТО буквално беше блокирана, разясни още Каракачанов.
По думите му последно време в македонските медии няма толкова публикации за коронавируса, колкото срещу България.
Предложихме да се направи допълнителен документ като допълнение на Договора от 2017 г., под формата на анекс, протокол, в който бяха заложени няколко неща, каза той.
Последвайте канала на