НА ЖИВО

"Ако ме прекъснете, ще сте позор за българския парламент": Наталия Киселова спря микрофона на Радостин Василев при четенето на мотивите за вота на недоверие

Подпалвачи нападнаха сграда на института "Роберт Кох"

21
Подпалвачи нападнаха сграда на института "Роберт Кох"
© Getty Images/Guliver (архив)

"Роберт Кох" е основният институт по обществено здраве в Германия. Той следи броя на случаите на коронавирус във федералната република и съветва правителството по стратегията за овладяване на разпространението на вируса.

Няколко бутилки със запалителна смес бяха хвърлени тази сутрин по сграда на института "Роберт Кох", националната агенция на Германия за контрол на заболяванията, съобщи берлинската полиция, цитирана от ДПА.

В Германия равнищата на заразяване остават по-ниски от много европейски страни, но расте безпокойството от рязкото увеличение на случаите, дошло с настъпването на по-студените месеци от годината. В някои части на Германия, включително в Берлин, това доведе до затягане на противоепидемичните ограничения.

Във федералната република заразените от началото на пандемията са общо 429 181. Броят на починалите се увеличи днес с 29 и достигна до общо 10 032.
Коефициентът на репродукция на вируса, с който се измерва степента на разпространението му, към вчерашния ден е бил 1,36 за цяла Германия, сочат данни на "Роберт Кох".

Институтът "Роберт Кох" потвърди нови 11 176 случая на заразяване за последното денонощие. В края на седмицата този брой често е по-нисък, тъй като се правят по-малко тестове.

Поради това, че се подозира "политически мотив", образуваното дело за опит за умишлен палеж е предадено на държавните органи за криминални разследвания, съобщи още полицията.

Според полицията нападнатата сграда се намира в южния берлински район Темпелхоф-Шонеберг и не става дума за основната сграда на института, която се намира в северозападната част на германската столица.

Макар и повечето германци да одобряват действията на правителството за справяне с кризата с коронавируса, имаше и големи митинги срещу ограниченията, наложени на различните отрасли на икономиката и обществения живот.

Човек от охраната на института е успял да загаси пламъците, но нападателите избягали. Един прозорец е счупен, но няма пострадали хора.

Последвайте канала на

Novini.bg
21

Водещи новини

Подпалвачи нападнаха сграда на института "Роберт Кох" | Новини.бг