Предварително обявената преди дни оставка на икономическия министър Емил Караниколов също е факт. Кабинетът предлага титуляр на поста да стане досегашният му заместник Лъчезар Борисов, който има дълъг административен опит.
Парламентът ще гласува предложението за промяна състава на правителството. Очаква се точката да бъде внесена като извънредна в дневния ред на депутатите.
Изключително трудно започна годината и за министъра на туризма Николина Ангелкова, която трябваше да се справя с последиците от коронавируса и трудностите за съживяване на сектора. Нейната оставка не беше аргументирана от премиера Бойко Борисов, но от бранша заявиха неотдавна недоволството си от нейните действия и липсите на адекватни политики за туризма. Туризмът ще бъде ръководен от досегашния вицепремиер по демографията Марияна Николова.
Има министри, които могат да се върнат като депутати в парламента от ПГ на ГЕРБ. Предстои да се види дали те ще се съгласят на тази опция. Междувременно правителството обещава нови социално-икономически мерки и подготовка за правилното усвояване на средствата, които бяха разпределени за България от Брюксел. По-строг контрол също ще има.
Премиерът Бойко Борисов и коалиционните му партньори Красимир Каракачанов и Валери Симеонов обсъдиха политическата криза и в крайна сметка предложиха пет рокади в кабинета. Освобождава се Владислав Горанов от поста финансов министър и на негово място идва досегашният здравен министър Кирил Ананиев. На горещия стол в здравеопазването пък сяда шефът на "Александровска болница" проф. д-р Костадин Ангелов.
Още една оставка, която бе заявена по-рано през месеца е тази на вътрешния министър Младен Маринов. Заради напрежението между полицаи и протестиращи още първия ден от началото на демонстрациите и заради провала в овладяването на ситуацията в парк "Росене" Маринов ще се раздели с поста си. Кормилото на МВР ще поеме директорът на ГД "Националната полиция" комисар Христо Терзийски.
)