ЕК отпуска на България 20 млн. евро в подкрепа на здравеопазването

43
ЕК отпуска на България 20 млн. евро в подкрепа на здравеопазването
© Getty Images/Guliver

Европейската комисия съобщи, че отпуска на България над 20 милиона евро по политиката на сближаване. Предвижда се средствата да послужат за системата на здравеопазването в усилията за преодоляване на последиците от епидемията от COVID-19.

За програми за временна заетост се осигуряват 130 милиона евро, 30 милиона евро са за допълнителни възнаграждения и наемане на 14 000 здравни и други служители, както и за покриване на разходите за обучение, превоз, храна и лични предпазни средства, 23 милиона евро са допълнителна помощ за 30 000 възрастни хора, както и уязвими граждани, отбелязва БТА.

По тази програма ЕС вече е осигурил 71 млн. евро за спешните здравни грижи у нас, се отбелязва в съобщението. Средствата са били вложени за обновяване на спешните отделения (над 230) и за купуване на 400 нови линейки.

От 2014 г. досега ЕС е осигурил на България 7,4 милиарда евро по политиката на сближаване. Общо 88,5 милиона евро ще послужат за оборотни средства за по-малките фирми и за самонаети от всички отрасли на икономиката, 327 милиона евро ще бъдат предоставени безвъзмездно на дружествата, 150 милиона евро ще бъдат за дялови инвестиции.

С осигурените средства ще бъдат купени ново оборудване, животоспасяващи лекарства и лични предпазни средства, както и 377 апарата за обдишване, над два милиона маски и 177 000 комплекта за изследване. Неизползвани средства от фонда на ЕС за регионално развитие се пренасочват към здравеопазването, пояснява ЕК.

Последвайте канала на

Novini.bg
43

Добави коментар

avatar

Свързани новини

Водещи новини

ЕК отпуска на България 20 млн. евро в подкрепа на здравеопазването | Новини.бг