)
Любимата ми българска дума е "дух". Духът е като кошница, в която носим цялото богатство на човечеството и трябва да го носим, за да го предадем. Това каза в предаването "120 минути" по БТВ учителят по физика Теодосий Теодосиев, станал известен като учителя Тео, по повод днешния Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост.
Двамата коментираха и кризата с коронавируса.
Моята любима българска дума е "живот", заяви писателката Здравка Евтимова. Отговорността на всеки е да съхранява живота и да осигурява зелена улица на еволюцията, добави тя.
Писателката, която е работила и като учителка, се обърна към днешните ученици с думите: "Нека се наслаждават на всеки момент от живота. Нека се радват и на успехите, и на неуспехите си".
Този период е резултат от милиардите години еволюция. Този вирус еволюира бавно и всеки учен трябва да допринесе за преодоляването на неизвестностите покрай COVID-19. Човечеството днес е изправено пред поредния урок, който еволюцията ни дава. От нас зависи да бъдем добри ученици. Трябва да стигнем до синтеза от разнопосочните мнения, който ще поведе човечеството към едно по-здраво бъдеще, заяви Здравка Евтимова.
Младите са противоотрова срещу предпоследния смъртен грях – унинието или отчаянието. Това, че има млади хора, ни дава надежда да продължаваме, добави той.
Това са планирани неща, защото има заинтерсовани от световна икономическа криза. Второто нещо е, че хората малко се самозабравиха, а всичко си има цена. Лесно сиренце има само в капана. Най-тежкият смъртен грях е гордостта, най-тежките престъпления в историята на човечеството са извършени от гордост. Някои хора си мислят, че много знаят. Вярва се, че науката всичко може. Тя може много, но има и много неща, които не може, заяви Теодосий Теодосиев.
Последвайте канала на