Novini.bg ви дава възможност да следите актуалните данни за смъртоносния коронавирус в реално време:
Сигналите за домашно насилие по време на карантината в Русия са станали над два пъти повече. Това заяви днес Татяна Москалкова, комисарка по правата на човека към Кремъл, предаде Франс прес.
"Важно е да се даде на жените право да отиват в центрове за жертви на насилие и да не се счита това за нарушаване на карантинните мерки", допълни Москалкова.
"Според неправителствените организации от 10 април броят на жертвите и на случаите на домашно насилие се е увеличил 2,5 пъти", заяви Москалкова пред агенция "РИА Новости".
"Жените се оплакват, че в условията на режима на самоизолация не могат да се обърнат към властите, за да поискат помощ, а дори и да отидат там, обикновено не ги приемат", заяви тя.
В края на април АФП проведе интервюта с няколко асоциации за борба срещу домашното насилие, които разказват за рязко нарастване на случаите на такова насилие от началото на карантината. Асоциациите казват, че жените се свързват с тях, защото силите на реда не им позволяват да се придвижват навън под претекст, че има изолация, а съдилищата са затворени и не може да се действа по-бързата съдебна процедура срещу насилниците. Под претекст и, че е забранено движението навън, жените, станали жертва на домашно насилие, не могат да стигнат до центровете за настаняване на жертвите на този род насилие, казват от асоциациите, отбелязва БТА.
)