)
Историята на хората на социалното дъно няма да се промени след пандемията. Голямата драма е обедняването на хората,които не са бедни, а сега ще обеднеят. Това каза в предаването "Неделята" по Нова телевизия социалният антрополог Харалан Александров.
В последните 15 години много хора успяха да изградят някакъв минимум, който, ако се срине сега, ще е драматично за тях. Въпросът е какъв живот ще продължи след пандемията и отговорът съвсем не е весел, заяви политологът Борис Попиванов.
Който налага извънредност, играе много опасна игра. По време на брифингите управляващите ни се караха, но изцяло се отказаха от репресии. Българите показаха, че не искат да бъдат репресирани, а искат сами да се оправят с живота си, заяви Харалан Александров.
Оказва се, че българите са много немилостиви към обедняващите предприемачи. Затова предприемачите в момента се чувстват като капиталисти, на които предстои да бъдат разкулачени. Очаквам големи драми тук, отбеляза той.
Постепенно навлизаме в предизборна кампания и въпросът е каква интерпретация ще натежи на везната - Борисов спасител на здравето или Борисов отговорник за фалитите. Покрай кризата дойде време да разберем, че държавата не е частна фирма и не може да бъде разглеждана като такава. Държавата трябва да има ангажимент към всички свои граждани, независимо дали ѝ носят печалба, посочи Попиванов.
Мисля, че Борисов ще продължи да налага усещане за извънредност по един или друг начин, добави той.
Правителството се движи по страшно тънко острие. То трябва да върне хората в активната икономика, а за тези, които не могат да бъдат върнати, да бъдат положени грижи, коментира Александров.
Последвайте канала на