По думите му обаче като реализирани количества преработена продукция обаче Турция и Иран ни изпреварват.
По отношение на качеството на розовия цвят България продължава да държи лидерските си позиции на световния пазар.
Той посочи, че според данните, с които разполага, над 70% от произведеното през последната кампания розово масло стои непродадено в трезорите. Насищане на пазара през предходните години е една от възможните причини.
Цената на турското розово масло е по-ниска от нашата, но дали е за сметка на качество, или на далновидна политика, не е ясно, коментира още Христо Николов.
Тежките за розопроизводството метеорологични условия и трудностите с осигуряването на работна ръка са най-сериозните проблеми в сектора.
Това коментира председателят на Професионална асоциация на розопроизводителите в България Христо Николов пред БНР.
„Нетипично топлата и суха зима се отрази тежко на предстоящата вегетация на растенията, която пък при някои от насажденията дори не е прекратявана. Затова и при тях има риск от измръзване на пъпките при появата на закъснели студове“, опасява се Христо Николов.
)