Голям брой активисти излязоха по улиците на Хонконг днес, за да се включат в шествие по случай половин година от началото на протестите срещу режима на Пекин, предаде Франс прес.
Властите разрешиха това събитие да се проведе по случай Деня на правата на човека, който се отбелязва на 10 декември в съответствие с резолюцията на Общото събрание на ООН.
Звездата на кантонската поп-музика Дениз Хо, чиято музика е забранена в континентален Китай, публикува в Туитър видеоклип от протеста с надписа "Ето го вашето мнозинство, Кари Лам".
Мнозина бяха с вдигнати пет пръста като израз на петте искания, включващи демократични избори за лидер и парламент на Хонконг.
Правоохранителните органи предупредиха организаторите, че митингът трябва да премине мирно и спокойно, без провокации, и да завърши най-късно в 22:00 ч. местно време (16:00 ч. бълг. вр. - бел. ред.).
ТАСС съобщи за десетки хиляди жители на Хонконг, събрали се днес следобед (местно време) в оживения търговско-развлекателен район в залива Козуей, за да присъстват на най-големия антиправителствен митинг през последните седмици.
Шествието е възприемано като тест за трайността на исканията на антиправителственото движение, което утре ще навърши шест месеца, отбеляза Асошиейтед прес.
Полицията, която обикновено съобщава ниски цифри, обяви пред медиите, че в протестите са участвали 183 000 души. Това е най-голямата цифра, съобщена от органите на реда от месеци насам, отбелязва АФП.
"Имахме 800 000 участници", похвали се в неделя вечер (местно време) пред медиите Ерик Лай от Гражданския фронт за правата на човека (CHRF) на фона на все още пълните улици. Това е най-високата цифра за брой на участниците от началото на протестите в Хонконг през юни.
Преди протеста полицията арестува 11 души на възраст между 20 и 63 години и конфискува оръжия, сред които военни ножове, пиратки, полуавтоматичен 9-милимитров пистолет "Глок" и над сто патрона. Това е първото изземване на боен пистолет за шестте месеца на протести, отбелязаха ТАСС и Ройтерс.
Хиляди се събраха в ранния следобед, за да участват в този митинг. Привечер участниците включиха светлините на телефоните си, създавайки огромен килим от светлина, и пееха песни.
По-рано, скандирайки "Борба за свобода" и "Подкрепете Хонконг", протестиращите образуваха огромна жива верига, виеща се из целия търговски район на залива Козуей. На моменти протестът утихваше, като хилядите демонстранти изпълваха тесните улички с викове "Революцията на нашето време", отекващи между високите кули.
)