)
Висшият съдебен съвет всъщност скъси процедурата за избор, тъй като тя трябваше да завърши на 8 ноември. Първата част от процедурата беше изслушването на кандидата от ВСС и изборът му. Втората част от процедурата е президентът – да получи кандидатурата и да прецени как да постъпи. Това каза в предаването "Плюс-минус" по Нова телевизия преподавателят по конституционно право Наталия Киселова.
Концепцията на Гешев е да следва пътя, по който е тръгнала прокуратурата – безкомпромисна борба с престъпността, заяви той. За мен най-страшното е навлизането на политиката в съдебната власт, добави Тодоров.
Президентът трябва да има достатъчно време да се запознае с предложението, тъй като отсъства последната седмица. Той има два варианта за действие – да подпише предложението или да го върне и Висшият съдебен съвет отново да обсъди кандидатурата, заяви Киселова.
Това е първата процедура за избор след промените в Конституцията от 2015 година и промените в Закона за съдебната власт през 2016 година. Идеята на промените беше кандидатът за главен прокурор да се избира от гилдията. В момента недоволстват най-много тези, които са идеолозите на този принцип, коментира бившият член на Висшия съдебен съвет Ясен Тодоров.
Тук има технически елемент – ако бъдат номинирани двама или трима кандидати, много трудно някой от тях ще събере необходимото мнозинство от 2/3 за избор на кандидата. Затова в прокурорската колегия е направен нещо като предварителен кастинг, каза Ясен Тодоров.
Учудена съм че всички членове на прокурорската колегия подкрепиха един кандидат. Теоретично можеха да подкрепят и да номинират двама или трима кандидати, посочи Наталия Киселова.
Последвайте канала на