)
„Въпреки, че в приюта в Пловдив се грижим добре за тях, 12 от 50-те настанени при нас животни починаха“, каза Божев пред Фокус. Той уточни, че когато животните са били оставени в приюта, най-малките са били на по 10 дни, а най-възрастните никой не може да каже на каква възраст са.
„Докато са били обучавани за кървави схватки със себеподобните им, кучетата са били третирани с доста забранени медикаменти“, посочи Божев. Възможно е именно това да е причината за тяхната смърт.
12-те питбула, използвани за нелегални кучешки боеве, са починали в общинския приют в Пловдив. Това съобщи директорът на Общинско предприятие „Зооветеринарен комплекс“ Георги Божев.
В момента те престояват в приюта в Пловдив, тъй като Агенцията по храните няма къде да ги държи, няма и средства за прехраната им.
Във вторник ще има среща в Областната дирекция по храните в Пловдив, на която са поканени и неправителствени организации и специалисти, които да си кажат мнението какво да се прави с тези животни. „При разговора ни от прокуратурата изразиха опасението, че животните може да попаднат в ръцете на недоброжелателни граждани, които отново да ги пуснат на арената на боевете. Те са селектирани и обучавани за такива боеве. Така, че твърде опасно е и да се отглеждат с други кучета. Всички тези опасения трябва да се обсъдят добре и да се вземат правилните решения“, каза още Георги Божев и добави, че няма друг подобен случай у нас, за да се вземе примера от него.
Възможно е също така някои от кучетата да са починали и от естествена смърт. По думите на директора на приюта, в момента останалите 32 питбула са в перфектно състояние, охранени, няма грешка в тяхното отглеждане, което да доведе до смъртта им.
До момента за питбулите се харчат само общински средства, похарчени са над 200 000 лева, посочи още Георги Божев.
Животните са били настанени в приюта, докато траеше делото срещу бившите им собственици. Те са останали там повече от три години. След като делото приключи с осъдителна присъда за собствениците, организирали незаконните боеве, животните са предадени на държавата, а законният техен стопанин стана Българската агенция по безопасност на храните.
Със сигурност между починалите има две-три, които са имали рак, някои от тях са умрели от инфаркт или инсулт. „Сърцето на едното от кучетата беше доста уголемено, преди да почине. Тези аномалии най-вероятно са предизвикани от прекомерно натоварване с анаболни медикаменти“, добави Божев.
Последвайте канала на