Novini.bg

Стопаните от Първомай отказват да дезинфекцират дворовете си

22
Стопаните от Първомай отказват да дезинфекцират дворовете си

Стопаните от Първомай отказват да дезинфекцират дворовете си. Те са умъртвили доброволно животните си заради наличието на Африканска чума по свинете. Кемътът на село Виница Тодор Тодоров заяви в ефира на БНТ, че има проблем в заявлението, което хората трябва да попълнят - а именно голяма част от възрасрните хора нямат банкова сметка. Друг проблем е, че 12 месеца няма да могат да гледат животни в дворовете си.

Кметският наместник на Дебър допълни, че 50% от стопаните са дезинфектирали своите стопанства, но на своя глава. Има дадени препарати, препоръчани от БАБХ. Но в кметство Дебър няма нито един попълнен констативен протокол, тъй като и самите кметове се затрудняват в неговото попълване заради липса на информация.

Според Тодоров частните стопани са заклали живптните си, но в района им много диви свине.

Стопанин от село Крушево разказа, че е обезпаразитил своето стопанство за около 30 лв. "Сам се справих", но по думите му повечето стари хора много се затрудняват.

Хората призоваха чрез комисия и ветеринарните служби да се координира акция по дезинфекция на домашните стопанствата.

Последвайте канала на

Novini.bg
22

Свързани новини

Водещи новини

Стопаните от Първомай отказват да дезинфекцират дворовете си | Новини.бг